Podsumowanie roku 2017

P

Jeszcze na początku tego roku, w życiu bym nie pomyślał, że będę pisał bloga. Bloga, dzięki któremu udało mi się zainspirować kilka osób do zmiany kariery zawodowej. Kilka innych osób zgłosiło się ze zleceniem, a jeszcze kilka innych po prostu napisało kilka miłych słów z podziękowaniem za wkład w ich rozwój w branży IT. Zbliża się koniec roku, wypada go jakoś podsumować.

Liczby

Mój blog istnieje raptem pół roku, nie spodziewałbym się, że po tak krótkim czasie osiągnę 5 tys. unikalnych użytkowników i prawie 10 tys. odsłon.  Czytacie mnie głównie z Gdańska, Warszawy i Krakowa 🙂 Nieco smutniejszy wynik osiągnął mój profil facebookowy, gdzie udało mi się uzbierać tylko 154 polubienia.

Moja kariera zawodowa

W mojej karierze także poczułem wiatr w żaglach. Uwolniłem się w końcu od etatu i przeszedłem na własną działalność gospodarczą. Zmieniłem też branżę na bankowość. Zarabiam dwa razy tyle co na początku roku. Jest dobrze. Czuję ogromną satysfakcję z obecnie wykonywanej pracy. Mam świetny zespół i ludzi wokół mnie, od których mam się czego uczyć.

Inicjatywy

© WordUp Trójmiasto

W tym roku podjąłem trzy, spore tematy. Pierwszy z nich – prelekcje. Wystąpiłem dwa razy w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni, raz, z tematem „Fuckup, nie startup – o tym jak dwuletni projekt poleciał do kosza”, drugi raz, na dziesiątym zlocie fanów WordPressa z tematem „Jak szybko to szybko – o wydajności WordPressa”. Trzecie wystąpienie odbyło się na targach pracy w ETI Gdańsk, gdzie razem z Agatą Orłowską mówiliśmy o tym, co dobrego może przynieść współpraca UX + programista.

Drugi to oczywiście blog. Otworzyłem go zupełnie spontanicznie, niczego nie planując. Lubię pisać i dzielić się swoją pasją. Chciałem utworzyć miejsce, gdzie mogę spisywać swoje przemyślenia. Udało się, cieszę się, że dziś mogę go widzieć w takiej postaci jakiej jest, ponieważ konsekwentnie dokładam do tego projektu jakąś cegiełkę. Fajnie jest widzieć jak to wszystko się rozrasta.

o tym jak nie zabierać się za projekt
© Strefa Startup Gdynia

Trzecia inicjatywa, która powstaje póki co za kulisami, to otwarta grupa DevBay Community na githubie. Gdzie wspólnymi siłami tworzyć będziemy od wtyczek i motywów do WordPressa, po większe projekty, które usprawnią naszą codzienną pracę. O DevBay Community jeszcze napiszę.

 

Plany na kolejny rok

Przede wszystkim na warsztat biorę 4 rzeczy.

 • Zwiększyć nacisk na facebookowy profil by dobić do 600 polubień.
 • Zbudować ofertę warsztatów, szkoleń, prelekcji związanych z budowaniem wydajnych serwisów i optymalizacją istniejących rozwiązań.
 • Ruszyć z DevBay Community i wspólnie wdrożyć minimum jedno produkcyjne rozwiązanie.
 • Pisać co najmniej 2 artykuły w miesiącu, obecnie jest z tym różnie… 🙂

Jeśli się uda to dodatkowo chciałbym zrobić małe przemeblowanie designu samego bloga oraz jeszcze bardziej usprawnić SEO.

Podsumowanie

Mops programisty

Mam taki zwyczaj, że pod koniec grudnia robię listę, gdzie zapisuję rzeczy, które chcę zrobić w kolejnym roku. I wiecie co? Ten zamykam odhaczając wszystko po kolei. To co chciałem, zrobiłem. Największe spełnione marzenie tego roku to powiększenie rodziny o mopsa. Poznajcie Kiwi 🥝🐶.

Nie przestawajcie realizować swoich marzeń, od czegoś one przecież są… Życzę wam wszystkim, by kolejny rok był wykorzystany tak samo efektywnie jak mój obecny. Działo się dużo, a to dopiero początek.

Wesołych Świąt wszystkim i do zobaczenia w Nowym Roku!
Filip.

O autorze

Filip Nowacki

Swoją przygodę z IT rozpocząłem mając 13 lat, kiedy to stworzyłem swoją pierwszą stronę internetową. Pracowałem jako backend & mobile developer, rozwijając kilka ogólnopolskich produktów o zasięgu blisko 15 milionów użytkowników. Obecnie pracuję w #fintech dla największych banków w Polsce. Prywatnie jestem maniakiem optymalizacji, testów A/B, motoryzacji i architektury aplikacji.

3 komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Dzięki za pół roku dostarczania materiału do czytania przy porannej kawie. Byłam na fuckup nie startup i wordpressie, inspirujesz, motywujesz, porywasz ❤️ No i gratulacje liczb, dobry wynik jak na tak krótki czas!

  • Jak dla mnie fuckup był lepszy niz wordpress, na ostatniej filip wydawał się jakis taki zmeczony. Chłopie idz na urlop!

  • @Ola Dzięki za miłe słowa 🙂
   @Krystian tak się składa, że do końca roku już nie pracuję, urlopu czas!

   Wesołych Świąt!

Logo devbay małe

Made with ❤ by nowacki.it
All rights reserved

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Polityka prywatności