Trendy technologiczne w 2018 roku

T

Rok 2017 należał w głównej mierze do sztucznej inteligencji oraz blockchaina. Sam Bitcoin od początku roku urósł w siłę o ponad 13000 dolarów. Branże technologiczne nieustannie rozwijały się i ewoluowały w niewiarygodnym tempie. W 2018 nadal będą to robić, kto wie czy nie jeszcze szybciej. Sektory, które w 2018 roku będą gotowe na innowacje to przede wszystkim te, w których zastosowanie ma blockchain. Kryptowaluty będą powszechnie akceptowane w sektorach finansowych i ubezpieczeniowych – w tym drugim tkwi duży potencjał w zmianie całego sposobu transakcji ubezpieczenia. Roboty będą współpracować z ludźmi, aby zwiększyć ich inteligencję i pomóc im efektywnie funkcjonować.

Dzięki szybkiemu dostępowi do internetu i materiałach w jakości 4K HD, każdy smartfon zyska funkcję telewizora dla mobilnych użytkowników online(kto choć raz nie oglądał filmu, długiego, bądź nie, niech pierwszy rzuci kamieniem).

Firmy OTT (treści Over-The-Top), takie jak Facebook, Apple, Google i Amazon będą wykorzystywać okazję, by służyć swoim użytkownikom treścią wideo o wysokiej jakości. W rzeczywistości wiele z tych firm już teraz stanowi zagrożenie dla konwencjonalnej telewizji, bo właśnie składa oferty na prawa do transmisji sportowych i przygotowuje swoją technologię, aby przekazywać te treści masom.

Wielu gigantów w mediach społecznościowych pracuje właśnie nad tym, aby płatności były częścią ich technologii i były bezproblemowym doświadczeniem dla ich klientów. Innowacja w sektorze płatności zastąpi konwencjonalny system gotówkowy, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie gotówka jest nadal normą.

W tym artykule postaram się ocenić, jakie innowacje mają miejsce i w którą stronę zmierza technologia, która będzie wyznacznikiem trendów w 2018 roku, a przede wszystkim wpłynie na właścicieli firm i ich konsumentów.

© planetechusa.com

Wideo na żywo i VOD: Smartfon twym telewizorem

Tradycyjni nadawcy telewizyjni, którzy posiadają większość praw do transmisji(jak chociażby Polsat i EURO 2016) będą poważnie zagrożeni. Facebook, Netflix, Apple i Amazon widzą ogromny potencjał i angażują się, by wejść w temat po całości. Facebook i Amazon są największymi graczami walczącymi o prawa do transmisji sportowych. Nie od dziś wiadomo, że mecze piłki nożnej angażują miliony użytkowników, którzy niejednokrotnie oglądają widowiska poprzez smartfony. Giganci mediów społecznościowych i e-commerce zaczęli intensywnie inwestować w zdobywanie popularnych programów i wydarzeń sportowych. Amazon ze swoim Amazon Prime zrobił już ogromny krok naprzód i głęboko wierzę, że będzie w nadchodzącym roku rządził treściami OTT. Facebook także kombinuje ze swoim „Facebook na żywo” doposażając platformę o materiały wideo. Kwestią czasu jest, wykupienie prawa do popularnych programów zbijając na tym niemały hajs.

© getfrank.co.nz

Sztuczna inteligencja i blockchain

Jako entuzjasta technologii, jestem zafascynowany kryptowalutami i machine learningiem. Uważam, że blockchain jak i ML nadal będą rozpalać wyobraźnię wielu gigantów technologicznych. Przy takim tempie inwestowania przyszłość należy do: Alphabet, IBM, Amazon, Facebook. Wiele firm uruchomiło już produkcyjnie „sztuczną inteligencję” w postaci chatbotów, rozpoznawania mowy czy inteligentnych robotów.

© bankinnovation.net

To kiedy bankowcy zastosują blockchain, jest kwestią czasu. Jak też to, kiedy po następnych 12-14 miesiącach zwiększą swój globalny zasięg i zaczną wpływać na masy. Techniki machine learningu będą znacznie bardziej rozwinięte i wykorzystywane przede wszystkim do dokładniejszego rozpoznania człowieka.

Edge computing w IOT, by świat wyglądał na jeszcze bardziej inteligentny

Słów kilka o edge computing bo nie każdy pewnie wie o co chodzi…

Edge computing to metoda optymalizacji chmur obliczeniowych, która przenosi przetwarzanie danych na granicę sieci, w pobliżu ich źródła. Zmniejsza to przepustowość łączy potrzebną między czujnikami a centrum danych, wykonuje analizy w, lub w pobliżu źródła danych.  Edge computing przenosi aplikacje, dane i moc obliczeniową usługi z centralnych punktów do logicznych ekstremów sieci.

© techtarget.com

Sądzę, że wielu liderów technologii będzie wykorzystywać edge computing, które nie jest bezpośrednim konkurentem żadnego modelu opartego na chmurze obliczeniowej. Przede wszystkim po to, aby szybko śledzić ich usługi w IOT, oszczędzając koszty infrastruktury i czyniąc je bardziej inteligentnymi w nadchodzącym okresie. Przyszłość w służbie konsumentowi.

Dodatkowo:

  • Sztuczna inteligencja będzie pomagała człowiekowi w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
  • Rozpoznawanie twarzy będzie podstawowym narzędziem uwierzytelniania użytkowników.
  • Wiele inteligentnych urządzeń zmieni branżę edukacyjną – już teraz powstają przecież inteligentne zabawki dla dzieci.
  • Inteligentne ładowarki bezprzewodowe czeka duży rozwój.
  • „Portfele płatnicze” staną się popularnym sposobem przechowywania Twojej kryptowaluty.

Gartner specjalizuje się w szczegółowym researchu technologii, oni także mają swoje typy na najbliższe lata 🙂

© gartner.com

O autorze

Filip Nowacki

Swoją przygodę z IT rozpocząłem mając 13 lat, kiedy to stworzyłem swoją pierwszą stronę internetową. Pracowałem jako backend & mobile developer, rozwijając kilka ogólnopolskich produktów o zasięgu blisko 15 milionów użytkowników. Obecnie pracuję w #fintech dla największych banków w Polsce. Prywatnie jestem maniakiem optymalizacji, testów A/B, motoryzacji i architektury aplikacji.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Logo devbay małe

Made with ❤ by nowacki.it
All rights reserved

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Polityka prywatności