Jak zostać programistą w 2018 roku

J

Chcesz nauczyć się programować? Nie zwlekaj i zacznij już dziś. Poniżej przedstawiam ilustrowaną mapę, która pokaże Ci jak osiągnąć ten cel. Mam nadzieję, że nie wystraszy Cię ilość wiedzy, którą musisz opanować. Czeka Cię wspaniała przygoda, której Ci strasznie zazdroszczę. Sam bardzo miło wspominam czasy nauki. Oczywiście nie musisz znać wszystkiego, co jest zawarte w tej mapie, aby zostać rasowym programistą. Wystarczy, że będziesz mniej więcej kojarzył co dana technologia robi. Całość potraktuj jako punkt wyjścia. Pomoże Ci to w nauce.

Dodatkowo, zamieściłem linki do kursów na Udemy, które szczerze mogę polecić. Uprzedzając komentarze, nie mam z tego żadnej prowizji 😉

Wielkie podziękowania dla kamranahmedse, który stworzył i opublikował tą mapę na githubie na prawach CC BY 4.0.

Dwie ścieżki do wyboru

  • Frontend – warstwa odpowiedzialna za to co użytkownik widzi na stronie. Często żartuję, że frontend developerzy nie programują tylko „kolorują” i coś w tym jest 😉 Jeśli masz zmysł artystyczny i lubisz układać elementy do kupy, frontend jest dla Ciebie.
  • Backend – ścieżka, która odpowiada za całą logikę aplikacji, której na froncie nie widać. Jeśli excele, liczby i algorytmy Ci nie straszne, wybierz tą ścieżkę.

Na samym początku mimo wszystko warto dotknąć tego i tego, o wiele łatwiej będzie Ci później wybrać, w co inwestować swój czas i pieniądze.

Niezależnie od wybranej ścieżki, warto się nauczyć

Ścieżka Frontend

Skup się na żółtych prostokątach i w nich się rozwijaj. Pozostałe, są dodatkową wiedzą, która jest przydatna, aczkolwiek nie wymagana.

The Web Developer Bootcamp

W pierwszej kolejności musisz nauczyć się podstaw i poznać zasady tworzenia stron internetowych. Jest na to wiele sposobów, ale moim zdaniem Bootcamp Web Development jest najlepszym i najłatwiejszym sposobem.

The Advanced Web Development Bootcamp

Po pierwszej części kursu bootcampa, kiedy wiesz już jak budować aplikacje internetowe w oparciu o pełen stack technologi, nadszedł czas, aby nieco pogłębić wiedzę. Advanced Web Development Bootcamp wprowadza złożone technologie, struktury u narzędzia, których możesz użyć do tworzenia pięknych, responsywnych aplikacji internetowych.

HTML + CSS

Javascript dla początkujących

Zaawansowany javascript

ReactJS

AngularJS

VueJS

Ścieżka backend

W przypadku backendu, wybrać musisz jedną gałąź technologii. Do wyboru masz: PHP, Python, Nodejs, Ruby, Java, C#, GoLang. Nie ma sensu uczyć się wszystkich. W mojej subiektywnej ocenie, warto rozwijać się w kierunku Pythona, Go, PHP lub standardowo, Javy 😉

PHP

Python

Java

Nodejs

Ruby

MySQL

Książki

Niezależnie od wybranej technologi backendowej warto także przeczytać dwie pozycje Wujka Boba.

Podsumowanie

Udało ci się dotrzeć do końca tego artykułu… Powodzenia w twojej wędrówce przez Internet! Z pewnością nauka nie będzie łatwa, ale postępując zgodnie z tym przewodnikiem, jesteś o krok bliżej do osiągnięcia swojego celu.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej wiedzy, bądź poprowadzenia Cię przez tą zawiłą ścieżkę, odezwij się. Chętnie zostanę Twoim mentorem 💪

Do zobaczenia w kodzie,
Filip

O autorze

Filip Nowacki

Swoją przygodę z IT rozpocząłem mając 13 lat, kiedy to stworzyłem swoją pierwszą stronę internetową. Pracowałem jako backend & mobile developer, rozwijając kilka ogólnopolskich produktów o zasięgu blisko 15 milionów użytkowników. Obecnie pracuję w #fintech dla największych banków w Polsce. Prywatnie jestem maniakiem optymalizacji, testów A/B, motoryzacji i architektury aplikacji.

6 komentarzy

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Logo devbay małe

Made with ❤ by nowacki.it
All rights reserved

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Polityka prywatności